AT89C55WD
Package Type
PLCC
Mount Type
Surface
Pinanzahl
44
Device Core
8051
Data Bus Width
8bit
Typ rozhraní
SPI
Program Memory Size
20kB
Maximum Clock Frequency
64MHz
RAM Size
256bit
Maximum Supply Voltage
5.5V
Maximální ztrátový výkon Pd
1W
Number of Programmable I/Os
24
Minimum Operating Temperature
-40°C
Analogové komparátory
2
Maximální pracovní teplota
85°C
Länge
16.66mm
Normy/schválení
No
Height
4.06mm
Minimum Supply Voltage
1.8V
Architektura založená na instrukcích
CISC
Automotive Standard
No
ADC
0 bit
Program Memory Type
FLASH
Podrobnosti o výrobku
Mikrořadiče 8051 Architecture Flash (reprogramovatelné)
8051 Architecture Microcontrollers
Informácie o zásobách sú dočasne nedostupné.
Výrobné balenie (Tuba)
2
Výrobné balenie (Tuba)
Technické dokumenty
Špecifikácie
Brand
MicrochipProduct Type
Microcontroller
Řada
AT89C55WD
Package Type
PLCC
Mount Type
Surface
Pinanzahl
44
Device Core
8051
Data Bus Width
8bit
Typ rozhraní
SPI
Program Memory Size
20kB
Maximum Clock Frequency
64MHz
RAM Size
256bit
Maximum Supply Voltage
5.5V
Maximální ztrátový výkon Pd
1W
Number of Programmable I/Os
24
Minimum Operating Temperature
-40°C
Analogové komparátory
Maximální pracovní teplota
85°C
Länge
16.66mm
Normy/schválení
Height
4.06mm
Minimum Supply Voltage
1.8V